Kinek mi a fontos: a béke helyett Orbánnal foglalkozna a lengyel elnökség
Jelzésértékű lépést tett Tusk kormánya.
Kétnapos konferenciát tartanak december közepén Prágában az európai országok bevándorlás- és iszlámellenes pártjainak vezetői Tomio Okamura cseh politikus meghívására, melyen részt vesz Marine Le Pen, Geert Wilders, Matteo Salvini, de képviselteti magát az Osztrák Szabadságpárt is.
Kétnapos konferenciát tartanak december közepén Prágában az európai országok bevándorlás- és iszlámellenes pártjainak vezetői - közölte csütörtökön a Právo című cseh napilap. A Tomio Okamura vezette Szabadság és Közvetlen Demokrácia (SPD) mozgalom meghívására a cseh fővárosba várják egyebek között Marine Le Pent, a francia Nemzeti Front elnökét, illetve az iszlámellenességéről elhíresült Geert Wilders holland politikust. Képviselteti magát a konferencián az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) is, bár annak elnöke Heinz-Christian Strache az elhúzódó osztrák kormányalakítási tárgyalások miatt valószínűleg személyesen nem lesz jelen Prágában.
„Az Európai Parlament Szabadság és Nemzetek Európája (ENF) frakciójának tanácskozására december 15-16-án kerül sor. Az SPD tagja a frakciónak, ezért természetes, hogy vállaltuk a konferencia megszervezését” – nyilatkozta a lapnak Tomio Okamura, az SPD elnöke. Szerinte a prágai konferencián az olasz Északi Liga elnöke, Matteo Salvini, valamint az EDF román, bolgár és brit pártjainak képviselői is részt vesznek. A tanácskozás konkrét helyszínét a politikus nem hozta nyilvánosságra, mert mint megjegyezte, „a szélsőbaloldaliak utcai tiltakozására számítunk”.
Marine Le Pen, az EDF vezetője legutóbb 2015 májusában járt Prágában Tomio Okamura meghívására, beszédet mondott a cseh parlament épületében egy nemzetközi konferencián, és találkozott Václav Klaus volt cseh köztársasági elnökkel is. A Szabadság és Közvetlen Demokrácia mozgalom az októberi csehországi képviselőházi választásokon 22 mandátumot szerzett a 200 tagú parlamenti alsóházban, s az ország egyik legerősebb pártja lett. A cseh sajtó Tomio Okamura mozgalmát szélsőségesnek, idegengyűlölőnek és nacionalistának minősíti.
(MTI)